טיפים לטיול לחו"ל עם מטפל זר

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

אם אתם טסים לחו"ל יחד עם מטפל/ת זר/ה, חשוב שתדעו כי אתם צריכים להיערך ולהתכונן למספר הליכים ביורוקרטיים.

כישראלים, אנו פטורים מהצורך בהוצאת אשרת כניסה (ויזה) לרבות ממדינות העולם, ובהן כל מדינות אירופה. זו אחת הסיבות לכך שלא תמיד אנו מודעים או זוכרים שהמטפל הזר שלנו, לרוב אינו נהנה מפריווילגיה זו. ישנם לא מעט אנשים המתכננים טיולים בחו"ל, אבל בדקה התשעים נתקלים במחסומים ביורוקרטיים שמעכבים או אף מונעים מהם לצאת ולנפוש.

לפיכך, חשוב להוציא עבור המטפלים והמטפלות שלנו אשרת כניסה למדינה שאליה נוסעים, כמו גם אשרת חזרה לישראל. ככלל, אזרחי מדינות המזרח (מהן מגיעים עובדים זרים רבים לישראל), חייבים באשרת כניסה למדינות אירופה.

יוצאי דופן הם אזרחי מדינות בריה"מ לשעבר, למשל: מולדבים, אוזבקיסטנים וכדו', שככלל פטורים מויזה בעת כניסתם למדינות אחרות של בריה"מ לשעבר.

פרוצדורות הוצאת ויזה עלולות להיראות מורכבות, אך ניתן לפרק אותן לכדי מספר משימות שמקלות על כל התהליך

ראשית, יש להוציא אשרת חזרה לארץ, שאותה ניתן להוציא בקלות יחסית בכל לשכות מנהל האוכלוסין (בהנחה שהמטפל הזר נמצא ומועסק כאן כחוק). לאחר מכן, יש לתאם מועד לראיון אל מול הקונסוליה הרלבנטית. רבות מהקונסוליות מאפשרות לתאם באמצעות פניה טלפונית. מעטות דורשות פניה במייל או דרך האתר של הקונסוליה/ משרד החוץ של אותה מדינה בלבד.

רצוי לפנות לתיאום הראיון לפחות חודש – שישה שבועות לפני מועד הנסיעה, וזאת על מנת להבטיח די והותר זמן לקביעת הראיון ולקבלת הויזה.

על מנת לוודא איזה מסמכים נדרש להציג בקונסוליה רצוי לבקר באתר הקונסוליה / משרד החוץ של אותה מדינה, או לברר מול הקונסוליה. כך תבטיחו לעצמכם צ'ק-ליסט שיבטיח שלא תשכחו אף מסמך.

שימו לב שחסרון איזה מהמסמכים עלול להוביל לדחיית בקשת הויזה שלכם או להקפאתה עד להצגת המסמך החסר.

ככלל, כל הקונסוליות דורשות את הצגת המסמכים הבאים

 • טופס בקשה ממולא וחתום על ידי העובד הזר. שימו לב שהטפסים הם בדרך כלל בשפת המדינה ממנה מבקשים אשרה וכן באנגלית, כך שאם אינכם יודעים אנגלית (או את שפת המקום) תצטרכו להיעזר מראש באחרים לשם מילוי הטופס.
 • הדרכון הזר של המטפל.
 • תמונת פספורט.
 • כרטיסי טיסה/ הזמנת טיסה. עיקר תשומת הלב תהיה לקיומה של טיסה חזרה לארץ.
 • וואוצ'ר או אישור מבית המלון בו תשהו, עם שמו של העובד.
 • אשרת חזרה לארץ, רצוי בתרגום לאנגלית.
 • אישור באנגלית מאת חברת הביטוח על הנפקת פוליסת ביטוח נסיעות על שם המטפל ותנאיה.
 • לעיתים נדרשת תעודת יושר מהמשטרה.

מספר דברים נוספים שמומלץ להצטייד עמם לפני הטיסה

 • אישור סוכנות ההשמה על כך שהעובד עובד אצלכם כחוק.
 • אישור על קיום ח-ן בנק בארץ, אם קיים.
 • 3 – 6 אישורי משכורת חודשית אחרונים.
 • הסכום הנדרש במטבע הספציפי לצורך אגרת ויזה. בעוד שרוב המדינות דורשות את תשלום הסכום במטבע ישראלי, קיימות מדינות שדורשות את התשלום במטבע שלהן, ומדינות שדורשות תשלום מראש בכרטיס אשראי באתר או באמצעות שובר בבנק.

מניסיונם של רבים, חשוב שהאדם עם המוגבלות או הצרכים המיוחדים יגיע יחד עם העובד לראיון, על מנת שניתן יהיה להתרשם מכך שאכן העובד נוסע על מנת לסעוד ולטפל באזרח הישראלי.

בהתארגנות נכונה מראש התהליך איננו מסובך כלל ועיקר.

מהי "אמנת שנגן" וכיצד היא עוזרת לנו בעת הטיול בחו"ל?

רבים המתכננים טיול תוהים מה צריך לעשות במקרה של ביקור בכמה מדינות שונות (או אפילו רק טיסה דרך מדינה שלישית) שכולן דורשות ויזה. לעניין זה קיימת אמנה רב-מדינתית עליה חתומות רובן ככולן של מדינות אירופה. אמנה זו ידועה בכינויה "אמנת שנגן".

האמנה קובעת כי אשרת כניסה לאחת המדינות החתומות תכובד על ידי כל המדינות האחרות השותפות. כך, למשל, מי שנוסע לטיול ומתכנן לפקוד את גרמניה, צרפת ושווייץ, די לו שיצטייד בויזה לאחת משלוש מדינות אלה, והוא יוכל לנוע בחופשיות גם לשתי המדינות האחרות.

ולאיזו מבין שלושת המדינות דרוש להוציא את הויזה?

לעניין זה קובעת האמנה כי את הבקשה לויזה יש להגיש אל המדינה בה יהיה עיקר השהות (מבחינת מספר לילות), ואולם בפועל אין אפשרות לבדוק ולאכוף זאת, מה שפותח פתח לנסות ולהגיש בקשה לכול מדינות הביקור (או לכמה מהן) במקביל. בסופו של דבר, את התהליך ניתן להשלים עם המדינה שאישרה אותה הכי מהר ובקלות.