טיול מיוחד לפראג – לאנשים עם מוגבלויות ולמתקשים בהליכה

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

פראג היא עיר שמציעה חוויה מיוחדת לכול סוג של חלום. היא אחת הערים היפות והמרשימות באירופה; מיזוג מופלא של ישן וחדש, של קלאסיקה ומודרנה.

זוהי עיר המציעה פניני אדריכלות מרשימים לצד פארקים מוריקים, גשרים מרשימים לצד מצודות עתיקות וסמטאות ציוריות לצד מרכזי קניות הומים. פראג היא עיר שעוצבה על ידי שר ההיסטוריה. היא אוצרת בתוכה עדות חיה לשליטים השונים ששלטו בה במהלך הדורות ולסגנונות של כל תקופה.

ההיסטוריה והתרבות היהודית עתיקות היומין של העיר דומיננטיות מאוד, ובין סמטאותיה ניתן לחוש היטב ברוחם של המהר"ל, הנודע ביהודה, האור זרוע ורבים אחרים. אלה משתלבים באופן הרמוני בהיסטוריה הכללית של העיר (המהר"ל והגולם שלו "מככבים" כאגדות חיות בקרב הנוצרים המקומיים עד עצם היום הזה ומהווים יסוד מוסד של תרבותה הכללית של העיר).

כל עונה מעונות השנה עוטפת את פראג בהילה ייחודית משלה, ומזג האויר בה נוח במרבית ימות השנה. במהלך טיול בפראג מומלץ גם לצאת מהעיר עצמה ולהכיר את סביבותיה:

עיירת הנופש המרהיבה קרלובי וארי

עיירה אשר קנתה לה מוניטין בכל העולם בזכות היופי הנדיר שלה, וכוללת גייזר מרשים המצוי במרכזה והמתנשא לגובה של כשלושה מטרים, תעשיית זכוכית עתיקה, וופל מיוחד הנמכר ברחובות העיירה, ומעל לכל – מרחצאות המרפא הנובעים ממעיינות תרמיים תת קרקעיים המגיעים לחום של 70 מעלות, שהעיר כולה נבנתה סביבם. לרחצה במרחצאות אלה, וכן לשתייה ממימי המעיינות נודעו סגולות ריפוי רבות ומוכחות, ולא לחינם שימשה העיירה כמקום הנופש המועדף על הצאר פטר הגדול, בטהובן, גתה, טולסטוי, צ'ייקובסקי ואחרים.

פראג ומרחצאות המרפא שבקיבתה הם יעד אידיאלי לשם הירגעות והתרעננות קצרה משגרת היום יום.

טיול 5 ימים בפראג לאנשים בעלי מוגבלויות

יום 1: ת"א – פראג

מומלץ לבחור בטיסת בוקר ישירה מתל אביב לפראג, בירת צ'כיה, ולנצל את גם את יום ההגעה לטיול. את הבוקר מומלץ להתחיל בסיור פנורמי, אותו ניתן לעשות עם מדריכים מקומיים דוברי עברית. בסיור כדאי להגיע אל היעדים אל המרכזיים של העיר: שער אבקת השריפה, הכיכר המרכזית עם השעון האסטרונומי העתיק, התיאטרון המפורסם וכן סיור קצר בשווקי העיר.

יום 2: המצודה העתיקה של פראג

את הבוקר מומלץ לפתוח בנסיעה למצודה העתיקה של פראג, הנשקפת מכל עבריה של העיר העתיקה ומשמשת לסמל העיר. המצודה יושבת בפסגת אחת משבע הגבעות, שעליהן משתרעת העיר ומהווה דוגמא לסגנונות הבניה של תקופת הבארוק. במהלך סיור במצודה מומלץ לפקוד את קתדרלת סנט ויטוס, הארמון המלכותי העתיק ובזיליקת סנט ג'ורג', הלוא היא עתיקה ביותר בפראג. את יום זה מומלץ לחתום במופע מרתק בתיאטרון השחור של פראג בו ניתן לחזור באומנות הייחודית של העיר.

יום 3: העיר החדשה

את היום השלישי מומלץ להקדיש למסע בעקבות ההיסטוריה המודרנית של העיר, מהיווסדותה של צ'כוסלובקיה סובייטית אחרי מלחמת העולם השנייה ועד מהפכת 1989 כחלק מהתפרקותו של הגוש הסובייטי. במהלך הסיור ניתן לבקר באתריה המרכזיים של העיר החדשה: כיכר ואצלב, הגן הפרנציסקאני, המוזיאון הלאומי והתיאטרון הלאומי. בחלקו השני של הסיור, מומלץ לחצות את נהר הולטבה דרך גשר קארול ולבקר באי קמפה וה"עיירה הקטנה" (מאלה סטראנה) השוכנים בערוץ הנהר.

יום 4: הרובע היהודי

הרובע היהודי, אחד העתיקים באירופה, ששימש כגטו יהודי לאורך מאות שנים. הרובע ממוקם בין העיר העתיקה ונהר הולטבה ומספר את סיפורה של אחת הקהילות היהודיות העתיקות בעולם. כאן שוכן בית הכנסת העתיק ביותר שעודו בשימוש באירופה – אלטנוי שול (בית הכנסת העתיק-חדש). בבית כנסת זה כיהן המהר"ל ובעליית הגג שלה, עפ"י האגדה, שכן אחר כבוד הגולם מפראג. מומלץ להקדיש יום שלם לביקור ברובע היהודי ובמהלכו לבקר גם בבית הכנסת הספרדי העתיק, בית הכנסת מייזל הבנוי בסגנון הבארוק, במוזיאון היהודי ובבית הקברות היהודי העתיק והמרתק, בו גם קבור המהר"ל מפראג

יום 5: פראג – קרלובי וארי – ת"א

את היום החמישי והאחרון מומלץ להקדיש דווקא ליציאה מהעיר לטובת טיול מיוחד אל עיירת הנופש והמרחצאות קרלובי וארי (בגרמנית: קרלסבאד). כעיירת נופש מוכרת, מעיינות המרפא המפורסמים שלה משכו מבקרים רבים החל מהמאה ה- 14 וכך התפתחה בה תרבות שלמה של תיירות מרפא. העיר חבויה  בעמק עמוק ומיוער אשר נחצב בידי נהר ה- טפלה, החוצה את העיירה. בעת ביקור בעייר ניתן לסייר לאורך רחובותיה הציוריים והמדרחוב המרכזי, בו אפשר להתרשם ממראה הארמונות העתיקים ושאר מבני הפאר שניבנו בסגנון הבארוק. ומהאווירה המיוחדת המחזירה את מבקרי המקום למאה ה-19 מהווה אקורד סיום מדויק לפני החזרה לארץ.